Karbonāde un tvaicēti rīsi ar gailenēm

Risi-gailenes-6Šoreiz ne tikai recepte. Bet recepte, ja kas, ir absolūti garšīga un fantastiska! Bonusā trīs pamācības – kā cept gaļu, kā pagatavot rīsus un kā uzsildīt rīsus. Tie, kas gudri nesmejieties. Šīs trīs ļoti svarīgās lietas nav priekš iesācējiem. Šīs ir it kā elementāras lietas, bet daudzi pavāri (atļaušos laikam teikt – mājas pavāri nevis profesionāļi) ar pieredzi to nezina. Nekur līdz šim nav dzirdējuši un pašiem nebija ienācis prātā. Labi, līdz tam mēs nonāksim. Bet galvenais – ja jums garšo sēnes, tad tagad ir īstais laiks. Gailenes – mežā, tirgū. Gaileņu mērce ir burvīga, bet lai daudzveidīgāka ēdienkarte, lūdzu – rīsi ar gailenēm. Garšo ļoti. Ļoti ļoti. Ļoti garšo. Visiem. Šādi pagatavotus rīsus var ēst arī bez gaļas. Bet laimīgie, kam ir dārziņš vai terase ar mangālu, var vēl paspēt uzcept šašliku un šos rīsus pievienot kā sezonas piedevu. Ja ir sēnes, tad var uzskatīt, ka ir sēņu sezona, vai ne?

Jums vajadzēs:

Risi-gailenes-1– rīsus (1,5 glāzi)

– gailenes

– lokus (tādus pamatīgus nedaudz; var arī sīpolu vai puravu)

– pētersīļus (apmēram 2 ēdamkarotes sasmalcinātā veidā)

– sviestu (apmēram 4 ēdamkarotes)

– cūkgaļas karbonādi

– olīveļļu cepšanai

– sāli, piparus

Pagatavošana:

1. Rīsu tvaicēšana. Uzvāriet katlā daudz ūdens. Ūdenim pievienojiet sāli. Šoreiz nekādas proporcijas neievērojiet uz rīsu daudzumu ūdenim jābūt daudz. Kad ūdens vārās, tad lēnām beriet iekšā rīsus. Tik lēnām, lai ūdens nepārtrauc vārīties. Vienkārši beriet rīsus iepriekš neskalotus. Tad izmaisiet, lai nepielīp katla dibenam. Pavāriet kādu laiciņu – 5 – 10 min. Pamēģiniet pārkost. Lai ir tā kā nedaudz mīksts, bet ne līdz galam. Tad nolejiet ūdeni sietā. Tā ka rīsi paliek sietā. Noskalojiet nolietos rīsus ar tekošu ūdeni. Tas tā, lai noskalojas nost jebkāds iespējams miltainums. Ielejiet katlā ūdeni uzlieciet sietu ar rīsiem, sietam uzlieciet vāku un tādā veidā tvaicējiet apmēram 15 – 20 minūtes kamēr rīsi pavisam gatavi. Pēc šādas tvaicēšanas metodes sanāk ļoti irdeni un labi rīsi. Tik labus un irdenus nekad vēl nebiju redzējusi.

Ja jums nav siets, bet ir tikai duršlaks ar lieliem caurumiem, ieklājiet tur tīru marli. Tā nav problēma (ja ir marle). Vai izdomājiet alternatīvu.

2. Kamēr tvaicējas rīsi, lieciet cepties gailenes. Uz pannas uzlejiet olīveļļu (cepamo, ne extra virgin; extra virgin cepot deg un dūmo), olīveļļai pievienojiet 2 ēdamkarotes sviesta. Un šajā eļļas sviesta maisījumā lieciet cepties sēnes. Cepiet kamēr iztvaiko no sēnēm ūdens un viņas apcepas nedauzd zeltainas. Mazliet sāli. Un tad pievienojiet sagrieztus sīpolus vai lokus un pacepiet vēl 2 – 3 minūtes. Viss.

Risi-gailenes-2Risi-gailenes-33. Kad rīsi gatavi, lieciet pie gailenēm, visu izmaisiet, pievienojiet sasmalcinātos pētersīļus un vēl 2 ēdamkarotes sviesta. Labi izmaisiet un gatavs. Absolūti garšīgi! Jūs tak no sviesta nebaidāties, vai ne? Tikko vienā filmā Žerārs Depardjē teica, ka sviests ir dzīves noslēpums! Jā, francūži visu gatavo sviestā. Tā pat kā itāļi olīveļļā. Lavieši dažādi – uz maiņām – gan sviestā, gan olīveļļā. Ja jūs neēdīsiet tīru sviestu no rīta līdz vakaram, nekas ar jums nenotiks. Galvenais ir ēdienkartes daudzveidība un sabalansēts uzturs, un porciju lielums. Ok, aizrunājos…

Rīsu sildīšana. Šādus rīsus, vai savādākus rīsus vai kartupeļu biezputru vienmēr var sagatavot jau iepriekš un pirms pasniegšanas var uzsildīt. Un uzsildīšana vienmēr ir problēma – jo rauj klāt pie katla vai apcepas uz pannas un nav vairs tas. Bet vispareizākais kā normāli uzsildīt rīsus vai kartupeļu biezeni ir kādā katliņā uzlikt vārīties ūdeni un uz šī katla uzlikt rīsu vai kartupeļu katlu, lai sildās ar tvaikiem. Tādā veidā viss uzsildās un nekur nekas nepiedeg un nepierauj.

4. Gaļas cepšana. Uzcepiet karbonādes. Tadā! Ja cep izklapētu gaļu miltos un olā, tad laikam var cept cik grib un var sutināt. Un var sacept daudz un pēc tam ēst ar sviestmaizēm. Bet ja cepat vienkārši gaļu (kas var būt garšīgāks par vienkārši labu svaigu gaļu?), tad cepiet tikai tik daudz cik varēsiet apēst vienā reizē. Jo ja jūs sacepsiet kaudzi gaļas, kā var darīt ar klapētām un panētām karbonādēm, tad parasta gaļa atdziestot kļūs cieta. Un kas svarīgi – nepārcepiet cūkgaļu! Ja jūs pārcepsiet, cepsiet par ilgu, gaļa kļūs cieta. Uzkarsējiet karstu pannu, pannā eļļu un lieciet cepties 1 gabaliņu gaļas (1 porcijai, ja 2 porcijas, tad 2 gabaliņus u.t.t.). Cepiet no abām pusēm 2 – 3 minūtes. Ne ilgāk. Atkarīgs no pannas karstuma un gaļas biezuma. Šādi ātri izcepta gaļa ir ļoti sulīga un ļoti garšīga. Gatavu lieciet uz šķīvja, uzberiet sāli, svaigi maltus melnos piparus. Un, lūk, gatavs! Tas pats ar šašliku. Ja cepat cūkgaļas šašliku, nepārcepiet. Pārcepta gaļa paliek sīksta un cieta. Bet, ja tieši laikā, tad ir mīksta, sulīga un garšīga. Viss šis ir ļoti vienkārši un diezgan ātri pagatavojams. Neskatoties uz to, ka sarakstījusi te esmu jau nezin ko.

Lai jums labi garšo!

Risi-gailenes-4Risi-gailenes-7

Šis ieraksts tika publicēts Cūkgaļa, Pamatēdieni, Sēnes ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s