Spāņu uzkodas un dzērieni

1Kādā jaukā dienā es saņēmu uzaicinājumu  no Spānijas vēstnieces Konsuelas Femenijas uz pusdienām. Liels paldies viņai par to. Pusdienu ideja bija iepazīstināt latviešus ar spāņu virtuvi un vīniem. Jāsaka, ka pusdienas bija lieliskas. Visas pasniegtās uzkodas ļoti garšīgas. Un es pilnīgi noteikti vismaz dažas no tām iekļaušu savu nākamo ballīšu ēdienkartēs. Es neesmu īsti pārliecināta, ka Latvijā var dabūt visus nepieciešamos produktus. Tāpēc, kā vienmēr, būs vieta improvizācijai. Es jums parādīšu, ko ēdām, ko dzērām, lai arī jūs variet smelties iedvesmu. Es zinu. Latviešiem ļoti patīk gatavot un izmēģināt viskautko jaunu.

2

Tuncis mojama

Lūk, tuncis mojama. Mojama tāds neparasts un dīvains nosaukums. Bet tā sauc tieši šo tunci. Tas ir sālīts un saulē kaltēts tuncis. Spāņu delikatese. Lūk, par šo tunci es neesmu pārliecināta, ka pie mums to var dabūt. Bet, ja būsiet Spānijā, nopērciet. Apēdiet uz vietas vai atvediet uz mājām vakuma iepakojumā. Ļoti garšīgs. Bet, pat ja jums nav tunča, vēl viena lieliska ideja. Uz grauzdiņiem zem tunča nav ne sviests, ne margarīns. Tā vietā grauzdiņi ir aplieti ar olīveļļu un pa virsu ir uzsmērēts svaigs tomāts. Tomāts ir sarīvēts vai saspiests, vai sasmalcināts – nu, jūs paši saprotiet – uztaisīts smērējams. Super ideja.

Zilais siers ar anšoviem

Zilais siers ar anšoviem

4

Zilais siers ar anšoviem

Šī gan ir elementāra uzkoda. Latvijā visi produkti pieejami. Var izmantot kādus grib – var spāņu, var vietējos. Grauzdiņi ar zilo sieru un anšoviem. Zilais siers ir sajaukts ar filadelfijas sieru un grezni uzsmērēts uz grauzdiņa, pa virsu pārlikts anšovs. Ļoti garšīgi! It īpaši, ja esat zilā siera mīlētājs.

Lomo iberico

Lomo iberico

Šis nav gatavojams. Šo var meklēt veikalu plauktos. Nezinu, vai būs tieši šis, bet pie mums ir spāņu veikali Don Gastronom. Tur noteikti var atrast dažādas spāņu delikateses. Iespējams, ka arī šo. Ja rīkojat tematisko spāņu vakaru, tad gatavās uzkodas droši var meklēt šajā spāņu veikalā. Ikdienai tur var dabūt ļoti labas olīveļļas un olīvas.

Aitas siers

Aitas siers

Šis ir ciets Parmezāna tipa siers. Garšīgs. Spānijā esot īpaši izplatīts ziemeļos. Ir bezmaz vai tā ka, ja mājās nav nekā, tad vienmēr ir šis aitas siers.

Baklažāni medū

Baklažāni medū

Šī ir atkal uzkoda, kas mani ļoti patīkami pārsteidza. Arī ļoti viegli pie mums pieejama un pagatavojama. Tie ir fritēti baklažāni, pasniegti ar medu. Un neskatoties uz to, ka es neesmu no slavenākajām baklažānu fanēm, šie bija ļoti garšīgi!!!

Spānijas vēstniece Konsuela Feminija visu pusdienu laiku stāstīja par spāņu virtuves tradīcijām un ēdieniem.

Spānijas vēstniece Konsuela Feminija visu pusdienu laiku stāstīja par spāņu virtuves tradīcijām un ēdieniem.

Čorizo sidrā

Čorizo sidrā

Šī ir ļoti slavena spāņu uzkoda, ļoti tipiska. Latviski izsakoties, čorizo ir desa. Čorizo var būt asāka vai mazāk asa. Šīs uzkodas pagatavošanai jāizvēlas kāda no desām, jāsagriež uzkodu gabaliņos. Vai arī var uzreiz izvēlēties mazas desiņas. Tad pannā olīveļļā desu apcep. Pielej sidru. Bet ne lakīdoga tipa sidru. Spānijā izmanto negāzētu dabīgā veidā fermentētu sidru. Pie mums paveras tēma improvizācijai. Sidru ātri uzvāra. Kad tas sāk vārīties, nogriež mazu liesmiņu, uzliek vāku un sutina čorizo apmēram minūtes 15. Šo uzkodu ļoti bieži pasniedz ballītēs ar svaigu garšīgu baltmaizi. Mmmm, garšīgi!!!

Arroz negro

Arroz negro

Šis ir viens no paeljas paveidiem. Saucas melnie rīsi. Vēsturiski tas tika uzskatīts par nabagu ēdienu, tam pat bija otrs nosaukums “nabagu rīsi”, jo pamatā sastāv tikai no rīsiem un aioli mērces. Arroz negro ir tipisks ēdiens Spānijas visusjūras piekrastē. Šis ir ar jūras veltēm – garnelēm un kalmāriem (nav vairs nekāds nabagu ēdiens). Rīsi ir melni, jo gatavošanas procesā pievieno kalmāra tinti. Kalmāra tinti var nopirkt speciālos iepakojumos. Nav ieteicams pašam mēģināt to iegūt. Viens no pagatavošanas veidiem ir šāds: platā pannā, kas līdzīga paeljas pannai ielej zivju buljonu, uzvāra. Tad pievieno rīsus, kalmāra tinti, gabaliņos sagrieztu kalmāru, sāli. Visu izmaisa un uz lēnas uguns sutina apmēram 12 minūtes – kamēr rīsi ir uzņēmuši sevī visu šķidrumu un kļuvuši mīksti. Uz beigām var pievienot garneles. Garneles gatavojas ļoti ātri un garneles ir svarīgi nepārgatavot, jo tad viņas kļūst sīkstas. Savukārt aioli ir ķiploku majonēze. Ok, labi, nē. Tā nav majonēze. Bet tā ir majonēzes tipa ķiploku mērce. Manā vecajā blogā ir aioli recepte. Ļoti garšīgi ir šie arroz negro.

Agua de Valencia

Agua de Valencia

Aha, un lūk arī Valensijas ūdens. Man tas izklausās tā, ka spāņiem arī ir labi attīstīta humora izjūta. Jo kokteilis “Valensijas ūdens” sastāv no: kava (spāņu šampānietis) + šņabis + džins + apelsīnu sula un ledus. Var arī pievienot cukuru pēc garšas. Tā ka ar šo ūdeni, lūdzu, uzmanīgi. Bet lielisks, garšīgs un atspirdzinošs vasaras dzēriens. Pārsteidziet kādā ballītē savus viesus. Tikai iesākumā uzmanīgi pievienojiet klāt šņabi un džinu. Garšojiet, lai uzreiz nesanāk par stipru.

15No dzērieniem bez “Agua de Valencia” mums piedāvāja heresu, vīnus fino La Guita; Matarromera crianza 2009, Ribera del Duero; Albariņo Valdamor 2011; cava Juve & Camps. Cinta purpura. Visi bija garšīgi. Jūs jau ziniet, kā noteikt, vai vīns ir labs vai slikts – pēc garšas. Ja garšo, tad labs, ja negaršo, tad slikts. Katram tas var būt savādāk.

Matarromera crianza 2009, Ribera del Duero un Lomo iberico

Matarromera crianza 2009, Ribera del Duero un Lomo iberico

cava Juve & Camps. Cinta purpura

cava Juve & Camps. Cinta purpura

18

Paldies Konsuelai Femenijai par uzņemšanu!

Paldies Konsuelai Femenijai par uzņemšanu!

Paldies Veronikai par bildēm!

Paldies Veronikai par bildēm!

Spāņi mīl dzīvi tā pat kā mēs. Ceru, ka jums noderēs ēdienu idejas.

Spāņi mīl dzīvi tā pat kā mēs. Ceru, ka jums noderēs ēdienu idejas.

Šis ieraksts tika publicēts Spāņu virtuve, Uzkodas ar birkām , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

1 Response to Spāņu uzkodas un dzērieni

  1. Atpakaļ ziņojums: “Chorizos a la sidra” jeb desiņas ābolu vīnā | Kristīnes garšīgo ēdienu receptes

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s